A Hollander Techniek immár energiasemlegesen fűt hidrogén felhasználásával.
 
Az apeldoorni Hollander Techniek vállalat 2024 januárja óta úttörőként, teljesen energiasemleges módon fűti irodáját zöld hidrogénnel. Hollandiában még soha nem sikerült ezt ilyen nagy léptékben elérni, amire a közmű-, kiskereskedelmi és ipari műszaki szolgáltatásokkal foglalkozó vállalatnál rendkívül büszkék.

1998-ban az elsők között költöztek be az akkor épült, új Apeldoorn Noord ipari parkba. Jelenleg a vállalatuk öt telephelyről működik összesen 600 alkalmazottal. “Akkoriban is fenntartható módon alakítottuk ki a létesítményt fűtési-hűtési energiatároló rendszerrel és körülbelül 45 darab, egyenként 80 wattos napelemmel. Ma ez nagyon kevésnek tűnik, de 25 évvel ezelőtt forradalmi volt” mondta Gerrit-Jan van Hartskamp a Hollaner Techniek tanácsadója és a hidrogénprojekt vezetője, jelezve, hogy mindig is élen jártak az új technológiák terén. Most ismét ezt teszik a hidrogénnel kapcsolatos pilotprojekt révén, mert mint mondják: “valakinek el kell kezdeni!”

Ez egy kényszerhelyzet amiből a lehető legtöbbet kellett kihozni.
 
A hidrogénnel működő fűtési rendszerre való átállás nehéz tanulási folyamat volt. „Először is, fenntartható vállalatként tisztában vagyunk azzal, hogy önmagában csak a villamosítás nem megoldás. Ezt 2022/2023 telén keményen megtanultuk. Két évvel ezelőtt 25 éves Remeha gázkazánjaink elérték élettartamuk végét. A következő lépésben a fenntarthatóság és a földgázfogyasztás csökkentése érdekében egy levegő/víz hőszivattyút telepítettünk. Néhány héttel az üzembe helyezés után az áramszolgáltató Liander cég kopogtatott az ajtón: túlléptük a szerződött kapacitásunkat, ami komoly következményekkel járhatott volna az elektromos hálózatra nézve. A telet átvészeltük, de közben kétségbeesetten kerestünk egy új megoldást. A fenntarthatóság iránti vágy mellett figyelembe kellett vennünk a növekvő elektromos járműparkunk hálózati terhelését is az új fűtési módszer kiválasztásakor. Így nagyon gyorsan búcsút vettünk a hőszivattyúktól” – emlékezett vissza Van Harstkamp.
 
“A megoldás azonban közvetlenül az orruk előtt volt. Mivel a Remeha régi ügyfelei vagyunk, tudtuk, hogy a cég egy hidrogénkazán bevezetésén dolgozik. Végül újra együttműködésre léptünk velük, a KIWA Apeldoornnal egyetemben – amely engedélyezte a kazán első terepi tesztjeit – és így hármas egységet alkottunk ebben a pilotprojektben.”
A tartályos gázellátástól a saját hidrogén-előállításig.
A Hollander Techniek teljes energiasemleges rendszere egy Quinta Ace H2 100% kazánból, egy Effenca MT40 hőszivattyúból és két Quinta Ace 45 kazánból áll, amelyek kaszkád rendszerben működnek, hogy biztosítsák a kívánt teljesítményt.
„Amíg saját hidrogént nem állítunk elő vagy amíg az nem érkezik gázvezetéken keresztül a telephelyünkre, egy külső fél szállítja a hidrogénpalackokat, 10-es kötegben, kötegenként 12 palackkal. Egy palack körülbelül 1 kg hidrogént tartalmaz. Tehát összesen 120 kg hidrogén van a telephelyünkön, amely egy 40 kW-os Remeha kazánhoz van csatlakoztatva. Ha ez a kazán 24 órán keresztül, heti 7 napon át teljes kapacitással működne, 2-2,5 hét alatt kifogynánk a készletből. Ez a fogyasztás elgondolkodtatott minket: talán itt az ideje egy saját hidrogéntermelési megoldásnak?”
Egy további tényező, ami miatt érdemes megfontolni egy saját hidrogéntermelő létesítmény építését, az az, hogy egy 3000 m²-es új épületet terveznek a telephelyen. Az építkezés még nem kezdődött el, de a Hollander Techniek tervezőcsoportja már teljes kapacitással dolgozik. Arra a kérdésre, hogy hogyan fogják megoldani a fűtést és hűtést, még nincs válasz. Van Hartskamp reméli, hogy a hidrogén-pilotprojekt rávilágít a megoldásra. Ez megkönnyítené a döntést a saját hidrogéntermelés mellett. A hidrogénpalackoktól való függés, amelyeket meglehetősen költséges és nem túl fenntartható módon szállítanak, az utolsó dolog, amit egy fenntarthatóságban élen járó vállalat szeretne.